Zobacz wszystkie

Aktualności

Houston, we’ve had a problem!

Wydawnictwo AVT wtorek, 17 marca 2020
Houston, we’ve had a problem!

 

Piszę ten tekst w niedzielę 15.03.2020 r. W Polsce jest 120 osób zainfekowanych koronawirusem. Kiedy będziecie czytać te słowa w kwietniu być może będą to tysiące. A może już są tysiące tylko nie zostali zidentyfikowani. Wirusolodzy twierdzą, że hospitalizowana jest jedna na dziesięć, a może nawet na sto zainfekowanych osób.

 

W niemieckich i brytyjskich raportach rządowych ocenia się, że zachoruje 60÷80% populacji. Armagedon. Trudno o optymizm, ja jednak mam nadzieję, że za miesiąc, gdy będziecie czytać ten tekst znajdziemy się już na zboczu wygasającym pandemii, albo nastąpi jej banalizacja, jak to ma obecnie miejsce w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie koronawirus jest bagatelizowany (widziałem dziś w telewizji wyścigi konne w Anglii z trybunami wypełnionymi szczelnie publicznością). Trzeba mieć nadzieję i zachować spokój.

 

Wszyscy jesteśmy jak załoga Apollo 13. W kwietniu mija dokładnie 50 lat od tego pamiętnego lotu. Ja go pamiętam, a Wy oglądaliście zapewne film z 1995 roku. Ja tego filmu nie widziałem i dam krótką relację z raportu NASA.

Był to trzeci z serii lotów Amerykanów na Księżyc. Od początku pechowy. Najpierw w ostatniej chwili trzeba było wymienić astronautę, który miał kontakt z dzieckiem chorym na różyczkę. Już w pierwszej fazie lotu nie zadziałał jeden z pięciu silników trzeciego stopnia rakiety. Z tym poradzono sobie wydłużając czas pracy pozostałych czterech silników.

W drugim dniu lotu, po przebyciu około 4/5 trajektorii do Księżyca, miał miejsce wybuch zbiornika z ciekłym tlenem. Przyczyną było uszkodzenie izolacji teflonowej i w konsekwencji zwarcie w przewodzie zasilającym wentylator umieszczony wewnątrz zbiornika w celu mieszania ciekłego tlenu. Zniszczone zostały dwie z trzech baterii tlenowo-wodorowych zasilających moduł dowodzenia (Command Module – CM), w którym przebywali 3 astronauci. Tlen w zniszczonym zbiorniku potrzebny był do zasilania baterii i do oddychania. W tym momencie dowódca Jim Lovell, meldując naziemnej obsłudze lotu o wypadku, wypowiedział słynne słowa zacytowane w tytule tego felietonu.

Dalej nastąpił ciąg improwizacji i podejmowania niestandardowych decyzji. Stało się oczywiste, że nie będzie lądowania na Księżycu i pozostaje tylko jedno zadanie – uratowanie astronautów. Dla zachowania resztek resursów modułu CM, niezbędnego dla wylądowania na Ziemi, podjęto decyzję o przejściu załogi do modułu księżycowego (Lunar Module – LM) i zamknięciu modułu CM z wyłączeniem jego zasilania, by nie rozładować jedynej pozostałej baterii. Moduł LM był zaprojektowany dla dwóch osób z resursami na dwa dni, a znalazły się w nim trzy osoby z zamiarem przeżycia czterech dni. Trzeba było obniżyć pobór prądu, co oznaczało, że astronauci mają przetrwać cztery dni w temperaturze 3°C przy znikomych racjach wody pitnej.

Dali radę, choć był to ciąg improwizacji i decyzji podejmowanych pod ekstremalną presją czasu. Kreatywnie rozwiązano problem usuwania nadmiaru CO2 z modułu LM, zmieniono trajektorię lotu, miejsce lądowania, itd. Zziębnięci i odwodnieni astronauci wylądowali szczęśliwie na Pacyfiku. Przeżycie zawdzięczają nie tylko sobie, ale również naziemnej obsłudze lotu. Wszyscy sprostali wyzwaniu.

 

Po co ja to opowiadam? Bo jest okazja – 50-ta rocznica tego wydarzenia. I chciałbym bardzo tym przykładem pokrzepić serca czytelników.

Pamiętajmy. Co nas nie zabije to nas wzmocni.

Wiesław Marciniak

Pozostałe

Działamy w segmentach rynku

Portfolio 2017

Czym możemy służyć

 • Reklama i promocja
  w specjalistycznych magazynach
 • Prezentacja
  w katalogu branżowym
 • Reklama i promocja
  w serwisach online
 • Wysyłka mailingowa
  do precyzyjnie wyselekcjonowanych grup docelowych
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT-Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11,
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax: 22 257 84 00

avt@avt.pl
www.avt.pl

O Wydawnictwie
Wydawnictwo AVT działa od stycznia 1992 roku. Specjalizuje się w wydawaniu czasopism oraz informatorów poradnikowych (specjalistycznych i popularno-naukowych) dla czytelników o wyraźnie określonych zainteresowaniach – profesjonalistów i hobbistów. Portfolio AVT liczy łącznie 37 tytułów regularnych, w tym 20 miesięczników i dwumiesięczników, które grupują się w pięciu segmentach tematycznych: Budownictwo i Wnętrza, Elektronika i Automatyka, Muzyka i Dźwięk, Edukacja i Hi-Tech oraz Rodzina. Łącznie czasopisma AVT mają ponad 1,5 miliona czytelników.