Konkurs nosi tytuł ZMIANY – XXI wiek i jest pierwszą edycja planowanego na wiele lat przedsięwzięcia, którego celem jest zobrazowanie postrzegania ZMIAN na przestrzeni upływającego czasu.
Informacje o konkursie:
Chcemy odwołać się do doświadczeń uczestników konkursu. Pokazać emocje, odczucia i skojarzenia związane z tym tematem. Zarówno pozytywne, jak i negatywne.
Wybór tematu jest nieprzypadkowy. Jako młodzi ludzie doświadczyliśmy ZMIANY, w którą kiedyś mało kto wierzył – oglądaliśmy upadek komunizmu. Wielu z nas w ramach narodzonego w Polsce ruchu społecznego "Solidarność" uczestniczyło w walce o wolność jednostki i demokrację. Biegaliśmy po dachach instalując w niedostępnych miejscach nadajniki Radia Solidarność. W ten sposób udało nam się przełamać reżymowy monopol w eterze. To był nasz wkład w walkę, której efektem były ZMIANY wpływające nie tylko na życie w Europie, lecz również na układ sił na świecie.
Dziś w ramach założonego przez nas Stowarzyszenia chcemy przygotować projekt, który pozwoli zobaczyć jakich ZMIAN oczekuje świat. Odwołując się do przeszłości myślimy o przyszłości. Pamiętając o ZMIANACH, które już nastąpiły, czekamy na te które nadejdą.
Idea konkursu:
Co ostatnio zmieniło się w Twoim życiu? Jak przekształca się Twoje otoczenie, zmieniają ludzie wokół Ciebie? Jakie stoją przed nimi wyzwania? Jakich ZMIAN świat potrzebuje dzisiaj? Których ZMIAN ludzie pragną, a które odrzucają w XXI wieku?
To tylko kilka z wielu pytań, które przychodzą nam do głowy, kiedy myślimy o ZMIANACH. Organizując międzynarodowy konkurs fotograficzny szukamy jak najpełniejszych odpowiedzi. Interesują nas wszystkie możliwe aspekty tego tematu:
- osobisty,
- ekologiczny,
- społeczny,
- kulturalny,
- historyczny,
- polityczny.
Widziane zarówno okiem profesjonalisty jak i amatora. Ciekawią nas ZMIANY zarówno w wymiarze globalnym jak i prywatnym, a nawet intymnym. Przedstawienia dokumentalne i metaforyczne.
Wszyscy mają równe szanse – fotografia jako ogólnodostępne medium pozwala uczestnikom konkursu na swobodną wypowiedź! Tu w centrum Unii Europejskiej, chcemy stworzyć miejsce, w którym wszyscy, bez względu na rasę, orientację, pochodzenie czy religię będą mieli możliwość swobodnej i nieskrępowanej wypowiedzi.
Więcej informacji na stronie organizatora: www.changes-art.pl
Źródło: www.changes-art.org