Wydawnictwo AVT od przeszło ćwierć wieku specjalizuje się w wydawaniu czasopism oraz informatorów poradnikowych (specjalistycznych i popularnonaukowych) dla czytelników o wyraźnie określonych zainteresowaniach - zarówno profesjonalistów jak i hobbystów.
Portfolio AVT liczy łącznie 37 tytułów regularnych, w tym 22 miesięczniki i dwumiesięczniki, które grupują się w sześciu segmentach tematycznych: Budownictwo i Wnętrza, Elektronika i Automatyka, Technologie i Edukacja, Fotografia, Muzyka i Dźwięk oraz Zdrowie i Rodzina. Łącznie czasopisma AVT mają ponad 1,5 miliona czytelników, podzielonych na grupy o specyficznych zainteresowaniach zawodowych lub hobbystycznych, jak np. inwestorzy i wykonawcy budynków, elektronicy, gitarzyści, audiofile, fani fotografii itp.
Nasi czytelnicy to osoby o wielkim własnym potencjale konsumenckim, a także mające decydujący wpływ na zakupy w swoich firmach oraz doradzające w zakupach, jako osoby cieszące się sławą ekspertów w swoich środowiskach.
Każdy z naszych tytułów ma pozycję lidera w swoim segmencie branżowym, dlatego firmy z tego segmentu rynku osiągają świetną skuteczność reklam zamieszczanych w naszych periodykach. Nasza baza aktualnie aktywnych reklamodawców liczy kilka tysięcy firm.
“Pogłoski o śmierci prasy papierowej, zwłaszcza specjalistycznej, okazały się mocno przesadzone" czyli komentarz do sytuacji na rynku prasy drukowanej.
Kilkanaście lat temu wydawało się, że los prasy drukowanej jest przesądzony. Internet, wzmocniony w ostatnich latach przez sprzęt mobilny (smartfon i tablet), otworzył tak fantastyczne możliwości komunikacji między ludźmi i to niemal darmowej, bo z pominięciem kosztownego druku, że wynalazek Gutenberga miał trafić do muzeum. A jednak rzeczywistość okazała się bardziej złożona. Bardzo duże straty poniosły dzienniki i tygodniki opinii, dużo mniejsze miesięczniki kolorowe dla kobiet, a w znikomym stopniu ucierpiała, a w niektórych segmentach wzmocniła się drukowana prasa specjalistyczna (branżowa i hobbistyczna). Dlaczego tak się stało?
Najpierw spójrzmy na liczby. W Polsce przychody reklamowe w roku 2016 w odniesieniu do roku 2015 spadły mocno dla dzienników (-14,1%), w mniejszym stopniu dla magazynów kolorowych (-8,6%), a segment prasy specjalistycznej jako całość nie zanotował spadku przychodów, choć sytuacja była zróżnicowana dla poszczególnych wydawców i tytułów. Spadki przychodów reklamowych są silnie skorelowane z malejącymi nakładami, które wystąpiły w prasie wielkonakładowej.
Dlaczego specjalistyczna prasa drukowana tak dobrze się trzyma? Otóż rośnie świadomość społeczna niskiej jakości informacji w Internecie, a nawet dezinformacji wprowadzanej bądź to świadomie, bądź z niechlujstwa lub niekompetencji, szczególnie powszechnej w mediach społecznościowych. Na tym tle prasa drukowana jawi się jako ostoja wiarygodności i kompetencji. Ma to kluczowe znaczenie dla utrzymania, a w niektórych przypadkach nawet poprawy sprzedaży tytułów specjalistycznych.
Dość łatwo jest wykazać przewagę jakości informacji zawartej w starannie redagowanym czasopiśmie w porównaniu do bezbrzeżnych zasobów informacji "wyguglanych". Media elektroniczne mają bezsprzeczne zalety - "darmowość", aktualność, szybkość, interaktywność. Jednak tym zaletom organicznie towarzyszy psychologiczne poczucie pewnej ulotności, nietrwałości przekazu.
Treść przekazywana cyfrowo, czytana jest szybko, pobieżnie, z mniejszym skupieniem. Takie mamy nawyki w świecie digital. Natomiast kontakt czytelnika z wydaniem drukowanym ma powab wydarzenia ważnego, żeby nie powiedzieć wyjątkowego, co sprzyja większemu skupieniu, a przez to lepszej przyswajalności i zapamiętaniu treści. No i ta atawistyczna ekscytacja zapachem farby. I ten szacunek dla wysiłku edytorskiego, dla klasy papieru, dla kosztów jakie poniósł wydawca na druk.
Podobne analizy fenomenu "niezatapialności przez Internet" prasy specjalistycznej można znaleźć w raportach zagranicznych. Na przykład z badań niemieckiego ośrodka Motiv – Analyse wynika, że czasopisma specjalistyczne są czytane przez 94% fachowców w różnych branżach, przy czym dominuje grupa czytelników w wieku do lat 40. Oczywiście dla różnych tytułów różnie rozkłada się podział nakładów papierowych i cyfrowych. Jednak wydania papierowe szczególnie doceniane są przez reklamodawców. Właśnie ze względu na większą "uważność" czytelnika. Papier to papier.
DLACZEGO REKLAMA W PRASIE DZIAŁA - 9 mocnych faktów (Polskie Badania Czytelnictwa)
1. Prasa wciąga / Źródło: prezentacja Pro Media House, na podstawie badania Demoskopu
W trakcie czytania prasy, aż 90% czytelników całkowicie wciąga się i oddaje tej czynności. Dzięki temu odbiór treści jest czysty i odbywa się w pełnym skupieniu. Z badań wynika, że widownia telewizyjna jest poirytowana ilością reklam emitowanych w telewizji, a zjawisko zappingu (przeskakiwania z kanału na kanał) pojawia się bardzo często. Aż 80% respondentów uznało reklamę telewizyjną za najbardziej dokuczliwą (w radiu 13%, prasie 8%, kinie 3%, outdoor 2%).
2. Prasa angażuje / Na podstawie badań FGI
Czytanie prasy to osobiste i angażujące zajęcie, które zaspokaja ciekawość, dostarcza informacji, wiedzy, skłania odbiorcę do refleksji. Czytelnik jest świadomym i zaangażowanym odbiorcą, dlatego staje się lojalny wobec tytułów, które selektywnie dobiera. Reklamy w prasie traktowane są jako integralna część magazynu. Pismo skłania do przemyśleń własnych i rozmów z innymi (o artykułach, o tym co jest skuteczne, co warto polecić).
3. Prasa sprzedaje / Źródło: Quantifying the sales impact of Magazine Advertising
Wyniki badań dowodzą, że kampanie reklamowe zaplanowane z udziałem magazynów i prasy w media-mixie znacząco wpływały na wyższy poziom zwrotu na inwestycje reklamowe (ROI).
4. Reklamy w prasie mocniej przyciągają uwagę czytelnika niż ich odpowiedniki w internecie / Źródło: Kantar Millward Brown
Według badań wykorzystujących technikę śledzenia ruchów gałki ocznej, łączna długość spojrzenia na reklamę kontekstową w przypadku czytelników prasy wyniosła 1,29 sekundy dla papieru i 0,95 sekundy dla internetu. To oznacza że reklama w prasie pozwala dostrzec o jeden element komunikatu marketingowego więcej i pozwala reklamodawcy przekazać konsumentom bardziej złożony komunikat marketingowy.
5. Prasa - zaufanie i opiniotwórczość / Źródło: Media Choices
Relacje jakie budują gazety i czasopisma z czytelnikami są o wiele silniejsze niż relacje budowane przez inne media. W opinii czytelników prasa doradza i umożliwia dokonywanie wyboru. Regularni czytelnicy mają swoich ulubionych autorów tekstów, piszą listy, maile, biorą udział w ankietach i na forum danego tytułu. Są aktywni. Czytelnicy mają znacznie większe zaufanie do informacji zawartych w ulubionych pismach. I właśnie to zaufanie, wiarygodność wzmacnia przekaz reklamowy.
6. Reklama prasowa podnosi skuteczność działań sprzedażowych i wizerunkowych / Na podstawie badań FGI
Magazyny i gazety zwiększają rozpoznawalność marki. Marka zyskuje przewagę i wyróżnia się od innych przez częstszą i pogłębioną ekspozycję. Dzieje się to zgodnie z zasadą, że częściej wybierana i kupowana jest ta marka, o której wiemy najwięcej. Treści redakcyjne niosą informacje o działaniu, składzie i zastosowaniu produktów, a prezentacje nowości lub testy utrwalają wizerunek, brand i opakowanie produktu.
7. Udowodniona skuteczność
Specjalizacja rynku prasy umożliwia precyzyjne docieranie do grup docelowych danych produktów. Często prasa jest jedynym medium, które efektywnie buduje zasięg. Magazyny specjalistyczne i hobbystyczne są skuteczną platformą komunikacji z odbiorcami np. magazyny budowlane, architektoniczne, wnętrzarskie, podróżnicze. Zaangażowanie odbiorcy rośnie wraz ze stopniem specjalizacji pisma – aż po "magazyny zainteresowań", gdzie reklamy są czytane równie starannie, jak artykuły redakcyjne.
8. Czytelnicy generują wyniki
Reklama w prasie pobudza i zachęca odbiorców do działania – od zmiany ich opinii, aż po dokonywanie zakupu. Reklama w mediach drukowanych przekazuje pogłębiony komunikat. Poprzez szczegółowe idee, pomysły i hasła odbiorca może dowiedzieć się więcej o produkcie. Reklama w prasie może zawierać te elementy, które np. w TV nie zostały ujęte, bądź celowo nie zostały zaakcentowane.
9. Reklamy w prasie trwają
Reklama w prasie może być analizowana tak długo jak tylko wzbudza zainteresowanie czytelnika, a czytelnik może do niej powracać wielokrotnie przy każdym kontakcie z pismem. W TV widz ma określoną ilość czasu (średnio 20-30 sekund) na odbiór. W prasie liczba generowanych kontaktów z reklamą może być bardzo duża biorąc pod uwagę fakt, że znaczna część czytelników przechowuje egzemplarze i powraca do zawartych w nich treści kilkakrotnie w ciągu tygodnia, miesiąca czy roku. Kolekcjonowanie dotyczy najczęściej magazynów specjalistycznych, branżowych, hobbystycznych.